Noordzee / co2-opslag
In het Noordzeekanaalgebied zijn plannen voor het transport en de opslag van CO₂ onder de Noordzee. Initiatiefnemer Abeona CCS Storage wil daarvoor gebruikmaken van bestaande en nieuwe infrastructuur tussen het industriegebied en de Noordzee.
Meer over het project
Waarom
Waarom
Nederland wil de uitstoot van CO₂ terugdringen en in 2050 klimaatneutraal zijn. Het afvangen en opslaan van CO₂, ook wel Carbon Capture and Storage (CCS) genoemd, is één van de manieren om dat te bereiken. Het Noordzeekanaalgebied is een belangrijk industriegebied waar bedrijven werken aan het verminderen van hun uitstoot. Door de aanwezige industrie, de bestaande infrastructuur en de ligging aan zee is dit gebied geschikt voor het transport van CO₂ naar opslaglocaties onder de Noordzee.
Hoe
Hoe
De initiatiefnemer Abeona werkt het project uit in samenwerking met betrokken overheden en andere partijen. CO₂ wordt via een bestaande leiding vanuit het Noordzeekanaalgebied en mogelijk ook per schip aangevoerd. Vervolgens wordt de CO₂ via technische installaties naar opslaglocaties onder de Noordzee vervoerd. Tijdens de planuitwerking kunnen inwoners en andere belanghebbenden meedenken en reageren via participatie- en inspraakprocedures.
Wat
Wat
Het project bestaat uit het transport en de ondergrondse opslag van CO₂ onder de Noordzee. Hiervoor worden bestaande en nieuwe voorzieningen gebruikt, waaronder een leiding, een compressiestation, een injectieplatform en injectieputten. Via deze infrastructuur wordt de CO₂ opgeslagen in lege gasvelden onder de Noordzee.
Wanneer
Wanneer
Van 22 mei tot en met 2 juli 2026 konden belangstellenden reageren op het Voornemen en Participatieplan. Op 8 juni 2026 vond een informatiebijeenkomst plaats in het BUKO Stadion in Velsen-Zuid. De reacties worden meegenomen in de verdere uitwerking van het project.
Meer informatie
• Projectwebsite Abeona
• RVO – Procedure en documenten
• Bureau Energieprojecten

Samenspelproces
In 5 stappen werken inwoners en gemeente Velsen samen aan dit project. Bekijk in de ‘huidige fase’ waar jij kunt meedenken, meepraten of meedoen.
Zien
Zien
Abeona CCS Storage heeft het initiatief genomen om CO ₂ op te slaan in lege olievelden onder de Noordzee. Hiervoor wordt onderzocht of een bestaande leiding tussen het Amsterdamse havengebied, IJmuiden en de Noordzee opnieuw kan worden gebruikt voor het transport van CO₂. Ook wordt gekeken naar voorzieningen die nodig zijn om de CO₂ veilig naar de opslaglocatie te brengen. In deze eerste fase zijn de plannen bekendgemaakt en is in beeld gebracht welke overheden, bedrijven, maatschappelijke organisaties en inwoners mogelijk met het project te maken krijgen. Ook wordt onderzocht welke kansen, vragen en zorgen er leven in de omgeving.
Begrijpen (huidige fase)
Begrijpen (huidige fase)
Inmiddels is duidelijker geworden hoe het project er op hoofdlijnen uit kan zien. Er worden verschillende mogelijkheden onderzocht voor het transport van CO₂ en voor de locatie van een mogelijk compressiestation. Eén van de mogelijke locaties ligt in de haven van IJmuiden. Ook wordt onderzocht wat de gevolgen kunnen zijn voor de omgeving. Daarbij wordt gekeken naar onderwerpen die voor inwoners belangrijk zijn, zoals veiligheid, leefomgeving, natuur en eventuele hinder tijdens aanleg en gebruik. Omdat de bestaande leiding door delen van IJmuiden en Velsen-Zuid loopt, wordt extra aandacht besteed aan de veiligheid rondom deze leiding. Via informatiebijeenkomsten, projectinformatie en het Voornemen en Participatieplan krijgen inwoners uitleg over de plannen, de onderzoeken die nog worden uitgevoerd en de stappen die volgen in de besluitvorming. Inwoners kunnen aandachtspunten meegeven voor de onderzoeken die worden uitgevoerd, bijvoorbeeld over veiligheid, leefomgeving en mogelijke effecten op de omgeving. Deze reacties worden gebruikt bij het bepalen welke alternatieven en onderwerpen verder worden onderzocht.
Meedoen
Meedoen
Volgt.
Terugzien
Terugzien
Volgt.
Vertrouwen
Vertrouwen
Volgt.
‘Denk mee
Praat mee
Doe mee’
Nieuws
Tijdlijn
Veelgestelde vragen
Meer weten?
Contact Bureau Energieprojecten
bureauenergieprojecten@minezk.nl



